Midland Counties Age Group U17 & U15 Track & Field Championships

Saturday & Sunday 11th & 12th August 2018 @ Pingles Stadium, Nuneaton closing date Monday 18 July

 

High Jump
Charlie Husbands Bromsgrove & Redditch U17 Men 1.70  
Andrew Jay Worcester AC U17 Men 1.71  
Daniel Kosmaczewski Saffron AC U17 Men 1.80  
James Ward Royal Sutton Coldfield AC U17 Men 1.65  
Harry Whyley Notts AC U17 Men 1.90  

Long Jump
kyle boden Birchfield Harriers U17 Men 6.18
Brad Davies-Pughe Shrewsbury AC U17 Men 6.09
Sam Hall Solihull & Small Heath AC U17 Men 5.79
Mathew Millward-brookes Stratford Upon Avon AC U17 Men 6.33
Alfie Sanderson Daventry AAC U17 Men 5.84
Louis Schofield Reading AC U17 Men 6.24
owen Sproston City of Stoke AC U17 Men 5.37
Jamie Tranter Dudley & Stourbridge Harriers U17 Men 5.76
James Ward Royal Sutton Coldfield AC U17 Men 5.29

Triple Jump
Jacob Booth City of Stoke AC U17 Men 12.41
Brad Davies-Pughe Shrewsbury AC U17 Men 12.40
Tom Samuel Cheltenham & County Harriers U17 Men 12.65
Cameron Williams-Stein Leamington Cycling & AC U17 Men 12.79

Pole Vault
jacob Clark Notts AC U17 Men X
Cameron Williams-Stein Leamington Cycling & AC U17 Men 3.90

Hammer
Jacob Careless Notts AC U17 Men 51.13
Toby conibear Yate & District AC U17 Men 54.44
Jack Lambert Kidderminster & Stourport U17 Men 59.79
Jake Sisson Charnwood A C U17 Men 25.25
christopher telling Kidderminster & Stourport U17 Men 46.35
Jack Turner Cannock & Stafford AC U17 Men 55.56

Javelin
Akinkunle Atanda Leicester Coritanian AC U17 Men 30.81
Akinkunmi Atanda Leicester Coritanian AC U17 Men 33.79
Fenton Bishop-Timings Rugby & Northampton AC U17 Men 50.73
owen Sproston City of Stoke AC U17 Men 40.90

Discus
Akinkunle Atanda Leicester Coritanian AC U17 Men 18.46
Akinkunmi Atanda Leicester Coritanian AC U17 Men 24.91
Benjamin Clarke Solihull & Small Heath AC U17 Men 31.39
Jake Sisson Charnwood A C U17 Men 35.98
christopher telling Kidderminster & Stourport U17 Men 37.34

Shot
Akinkunle Atanda Leicester Coritanian AC U17 Men 7.80
Akinkunmi Atanda Leicester Coritanian AC U17 Men 10.27
Lewis Botterill Burton AC U17 Men 10.97
Benjamin Clarke Solihull & Small Heath AC U17 Men 11.13
Jake Sisson Charnwood A C U17 Men 10.40
James Ward Royal Sutton Coldfield AC U17 Men 12.13

U13 Quadrathlon
-

100m
kyle boden Birchfield Harriers U17 Men 11.6
Charles Fisher Telford AC U17 Men 11.08
Joel Mattacks Team Bath AC U17 Men 12.25
Nathan Mcmahon Birchfield Harriers U17 Men X
Max Millerchip Shrewsbury AC U17 Men 11.5
Mathew Millward-brookes Stratford Upon Avon AC U17 Men 11.29
Darian Moore Worcester AC U17 Men 11.40
Rashaan Okotie Birchfield Harriers U17 Men 11.92
Dylan Pearson Corby AC U17 Men 11.8
Jordan Ricketts Birchfield Harriers U17 Men X
Jake Sisson Charnwood A C U17 Men 11.89
Thomas Slater Dudley & Stourbridge Harriers U17 Men 11.6
Thierry Somers Birchfield Harriers U17 Men 12.8
jake sterland Saffron AC U17 Men 11.5
Amara Thakker Saffron AC U17 Men 11.5
Bradley Whitehead Rugby & Northampton AC U17 Men 11.30
Cole Williams Stratford Upon Avon AC U17 Men 11.69
Oshay Williams Birchfield Harriers U17 Men 10.97

70m/75m/80m/100m Hurdles
Joshua Gray Kettering Town Harriers U17 Men 14.5
Matthew Griffin Bromsgrove & Redditch U17 Men  
Elliott Harris Solihull & Small Heath AC U17 Men 13.6
Jordan Ricketts Birchfield Harriers U17 Men 12.96
owen Sproston City of Stoke AC U17 Men 15.2
Joseph Taylor Cannock & Stafford AC U17 Men 14.5
James Ward Royal Sutton Coldfield AC U17 Men 16.4
Thomas Wilcock Rugby & Northampton AC U17 Men X
Cole Williams Stratford Upon Avon AC U17 Men 14.3

200m
kyle boden Birchfield Harriers U17 Men 23.99
Will Dean Rugby & Northampton AC U17 Men 23.1
José Duhaney Birchfield Harriers U17 Men 22.6
Charles Fisher Telford AC U17 Men 22.4
Stewart Greenhalgh Bromsgrove & Redditch U17 Men 22.3
Sam Hall Solihull & Small Heath AC U17 Men 23.8
Samuel Jones Birchfield Harriers U17 Men 23.27
Joel Mattacks Team Bath AC U17 Men 25.00
Max Millerchip Shrewsbury AC U17 Men 23.7
Mathew Millward-brookes Stratford Upon Avon AC U17 Men 23.46
Darian Moore Worcester AC U17 Men 23.10
Alfie Sanderson Daventry AAC U17 Men 23.90
Fergus Smith Charnwood A C U17 Men 23.03
Thierry Somers Birchfield Harriers U17 Men  
Amara Thakker Saffron AC U17 Men 23.2
Joseph Thorne Charnwood A C U17 Men 23.30
James Ward Royal Sutton Coldfield AC U17 Men 26.3
Bradley Whitehead Rugby & Northampton AC U17 Men 23.30
Oshay Williams Birchfield Harriers U17 Men 22.3

3/400m
jayden bromfield Birchfield Harriers U17 Men 51.34
Callum Clydesdale Charnwood A C U17 Men X
Alex Cooper Notts AC U17 Men 51.3
José Duhaney Birchfield Harriers U17 Men 49.79
Stewart Greenhalgh Bromsgrove & Redditch U17 Men 49.2
Sam Hall Solihull & Small Heath AC U17 Men 54.4
Omar Holness Birchfield Harriers U17 Men X
Alex Irvine Notts AC U17 Men 51.13
Dylan King Birchfield Harriers U17 Men 51.83
Mathew Millward-brookes Stratford Upon Avon AC U17 Men X
Cameron Rawson Sutton in Ashfield Harriers & AC U17 Men 51.99
edward sheffield Burton AC U17 Men 50.2
James Sherriff Tamworth AC U17 Men 51.30
Joseph Thorne Charnwood A C U17 Men 51.7
Adam Visram Cipolletta Solihull & Small Heath AC U17 Men 52.2
James Ward Royal Sutton Coldfield AC U17 Men 55.5

3/400m Hurdles
Alfie Bowers Rugby & Northampton AC U17 Men 58.38
Joshua Gray Kettering Town Harriers U17 Men 60.74
Joel Mattacks Team Bath AC U17 Men 64.9
Joshua Saunders Saffron AC U17 Men 60.18
John Stolberg Birmingham Running Athletics & Triathlon Club (BRAT) U17 Men 62.7

800m
Dylan Bowley Kettering Town Harriers U17 Men 1.58
Ryan Elston Charnwood A C U17 Men 02.0006
Tom Gibbons Saffron AC U17 Men 2.01
Harrison Hardy-Smith Cannock & Stafford AC U17 Men 2.00
Alex Irvine Notts AC U17 Men 2.01.3
Dylan King Birchfield Harriers U17 Men 1.58.69
Jolyon Leavesley Corby AC U17 Men 2.00
Joseph Martin Royal Sutton Coldfield AC U17 Men 1.58
Luca Mayes Corby AC U17 Men 2.02.5
Adam Visram Cipolletta Solihull & Small Heath AC U17 Men 1.59

1500m
Harley Beech-McPhilbin Notts AC U17 Men X
Harrison Hardy-Smith Cannock & Stafford AC U17 Men 4.12
Ben Hope Rugby & Northampton AC U17 Men  
Thomas Jackson Telford AC U17 Men X
Jolyon Leavesley Corby AC U17 Men 4.18
Luca Mayes Corby AC U17 Men 4.24.8
Lewis Nagington Newcastle Staffs AC U17 Men 04.17
Ethan O'Shea Charnwood A C U17 Men 04.0250
Ben Smith Mansfield Harriers U17 Men 04.12.1

S/Chase
Jamie Day Charnwood A C U17 Men 4.44
Ben Hope Rugby & Northampton AC U17 Men 4.33
Thomas Jackson Telford AC U17 Men X
John Stolberg Birmingham Running Athletics & Triathlon Club (BRAT) U17 Men X

3000m
Matthew Barnes Notts AC U17 Men 8.57
Kieren Coleman-Smith Charnwood A C U17 Men 8.53
Jenson Connell Mansfield Harriers U17 Men 9.15
Sam Marsh Heanor Running Club U17 Men X
Fraser willmore Cheltenham & County Harriers U17 Men 8.53.16